Je oblíbenou bylinnou mastí sportovců a těžce pracujících. Výborně se totiž hodí na namožené svaly a různé pohmožděniny. A jak už napovídá sám název masti, kostivalová mast účinně napomáhá při regeneraci zlomenin.
Co tvoří kostivalovou mast?
Každá mast je tvořena tzv. masťovým základem (oleje a tuky různého původu). Podle masťového základu lze poznat kvalitně vyrobenou mast: k nejkvalitnějším základům mastí patří pro svoje vlastnosti čištěné vepřové sádlo. Jeho složení se podobá lidskému tuku, velmi dobře se vstřebává do pokožky a představuje kvalitní nosič účinných látek obsažených v bylinách. Čištěné vepřové sádlo je pro výrobu mastí ideální také z toho důvodu, že se používá k podpoře léčby různých dermatitid (nejsou známy alergie na něj). V současnosti se hojně využívají různé syntetické základy mastí, přesto zůstává pro svoje schopnosti kvalitní vepřové sádlo nenahraditelné.
Bylinným základem kostivalové masti je kostival lékařský (Symphytum officinale). Tato rostlina se využívala už ve středověku. Kostival lékařský roste po celé Evropě a také v Asii. Jedná se o větší bylinu s chlupatými listy a fialovými květy. Kvete od května do července a užívá se nejen do bylinných mastí, ale i do odvarů, zábalů, sirupů či olejů. V bylinářství se využívá natě a kořenu kostivalu lékařského.
Kostival lékařský má mnoho účinných látek: obsahuje slizy, steroidní saponiny, taniny, inulin, protein a vitamín B12. Listy a hlavně kvetoucí vrcholky kostivalu obsahují alantoin – látku, která podporuje hojení ran a působí mírně anesteticky. Kořeny kostivalu jsou bohaté na pyrolizidinové alkaloidy.
Účinky kostivalové masti
Kostivalová mast blahodárně působí na namožený pohybový aparát – je vhodné ji používat při pocitu unavených nohou, namožených svalů, šlach, kloubů i páteře. Proto si tuto mast oblíbili hlavně lidé, kteří ve své profesi manuálně těžce pracují (číšníci, prodavači,…). Ověřených účinků kostivalové masti využívají hojně i sportovci.
Kostivalová mast může pomoci i na další zdravotní potíže: tato mast pomůže na začínající křečové žíly a zároveň dobře poslouží při proleženinách nebo výronech. Kostivalová mast je vhodná k urychlení vstřebávání podlitin. Pro svoje účinky také výborným doplňkem při rehabilitaci,a to zvláště u zlomenin – jak už napovídá sám název kostivalové masti.
Jak užíváme kostivalovou mast?
Před použitím masti se doporučuje postiženou partii omýt vodou bez mýdla a dobře vysušit. Mast se nanáší v tenké vrstvě na pokožku tak, aby neucpala póry. Kostivalovou mast používáme 2-3x denně (nebo dle aktuální potřeby), jemně ji vtíráme 2 až 3 minuty do kůže.
V případě užívání kostivalové masti na začínající křečové žíly se doporučuje potírat mast směrem zdola nahoru.
Jak vybrat kvalitní kostivalovou mast?
Na trhu je řada kostivalových mastí, přesto se jejich složení a následně i kvalita může výrazně lišit. Vždy totiž záleží na samotném výrobci masti. V široké nabídce produktů nemusí být lehké poznat kvalitního výrobce, přesto nám mohou při výběru masti pomoci následující tipy: kvalitní výrobce mastí má většinou dlouholeté zkušenosti s jejich výrobou. Využívá pouze osvědčené receptury mastí, které často dědí z generace na generaci. Osvědčený výrobce mastí používá do svých produktů pouze takové byliny, jejichž kvalitu může garantovat. V neposlední řadě nám při výběru může napovědět i nabízený sortiment mastí – výrobce, který bylinám skutečně rozumí, má většinou širokou nabídku bylinných mastí.
Kvalitní mast se dále pozná již podle zmiňovaného masťového základu. Vepřové sádlo je pro výrobu mastí ideální vzhledem ke svým výborným promašťujícím schopnostem. Kromě toho také závisí na samotném složení masti. V ideálním případě je pro výrobu masti využita vyvážená kombinace mnoha léčivých bylin, které se ve svých účincích vzájemně podporují. Někteří výrobci do svých mastí přidávají i pravý včelí vosk, který má výborné ochranné a hydratační schopnosti. I tím se totiž zvyšuje kvalita masti.
Základem všech mastí je kvalitní čištěné vepřové sádlo.
Mast neobsahuje konzervanty ani umělá barviva.