Patří mezi nejoblíbenější masti vůbec – tato mast totiž výborně napomáhá zklidnit a regenerovat pokožku. Měsíčková mast je určená pro všechny typy pleti: pro citlivou, suchou i normální.
Co tvoří měsíčkovou mast?
Základem každé masti je tzv. masťový základ, tedy tuk nebo olej. Kvalitní mast pozná zákazník právě podle toho, z čeho je tvořen masťový základ. K nejkvalitnějším základům mastí patří čištěné vepřové sádlo – svým složením se podobá lidskému tuku, velmi dobře se vstřebává do pokožky a představuje kvalitní nosič léčivých látek obsažených v bylinách. Čištěné vepřové sádlo je pro výrobu mastí ideální také proto, že se používá k léčbě různých dermatitid a že nejsou známy alergie na něj. Ačkoliv se dnes hojně využívají různé syntetické látky, kvalitní vepřové sádlo zatím nemůže v mastích nic nahradit.
Bylinným základem měsíčkové masti je měsíček lékařský (Calendula officinalis). Měsíček lékařský je mezi bylinkáři oblíben hodně dlouho, zmiňuje ho už Macerův herbář z 12. století. Měsíček lékařský pochází ze Středomoří, jako okrasná (ale i léčivá) rostlina se pěstuje po celé Evropě. Z květiny se v bylinářství užívá jak celých květů, tak také stonků a listů. Obvykle se tato bylina sbírá od časného léta až do pozdního podzimu.
Měsíček lékařský obsahuje cenné účinné látky: éterické oleje, kyselinu sylicovou, tuky, vosky, saponiny, flavonoidy, hořčiny, pryskyřici, slizy, organické kyseliny a taky částečně vitamín C. K účinným látkám patří dále žlutá a červená karotenoidní barviva, která se dobře rozpouští v tucích. Souhrn těchto léčivých látek působí dezinfikačně, protizánětlivě a velmi dobře pomáhají při hojení poškozené tkáně.
Účinky měsíčkové masti
Měsíčková mast má díky účinným látkám měsíčku lékařského vynikající ochranné účinky. Nejčastěji se tato mast používá ke zklidnění kůže, zároveň napomáhá měsíčková mast při regeneraci pokožky.
Měsíčková mast může sloužit jako vynikající pomocník i při dalších zdravotních potížích. Měsíčková mast blahodárně působí zevně na cévy dolních končetin, často se proto tato mast používá při ošetřování křečových žil. Měsíčková mast velmi dobře pomůže také při hojení spálenin, ekzémů či jiných kožních potíží. Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky, velmi účinně totiž tato mast vypíná kůži. Měsíčková mast se hodí ke zmírnění bolesti pahýlů a pooperačních jizev.
Jak užíváme měsíčkovou mast?
Před použitím masti se doporučuje postiženou partii omýt vodou bez mýdla a dobře vysušit. Mast se nanáší v tenké vrstvě na pokožku tak, aby neucpala póry. Měsíčkovou mast používáme 2-3x denně (nebo dle aktuální potřeby), jemně ji vtíráme 2 až 3 minuty do kůže.
Měsíčkovou mast může používat doslova každý: tato mast je totiž vhodná jak pro suchou, tak také normální a citlivou pleť.
Jak vybrat kvalitní měsíčkovou mast?
Na trhu je řada měsíčkových mastí, přesto se jejich složení a následně i kvalita může výrazně lišit. Vždy totiž záleží na samotném výrobci masti. V široké nabídce produktů nemusí být lehké poznat kvalitního výrobce, přesto nám mohou při výběru masti pomoci následující tipy: kvalitní výrobce mastí má většinou dlouholeté zkušenosti s jejich výrobou. Využívá pouze osvědčené receptury mastí, které často dědí z generace na generaci. Osvědčený výrobce mastí používá do svých produktů pouze takové byliny, jejichž kvalitu může garantovat. V neposlední řadě nám při výběru může napovědět i nabízený sortiment mastí – výrobce, který bylinám skutečně rozumí, má většinou širokou nabídku bylinných mastí.
Kvalitní mast se dále pozná již podle zmiňovaného masťového základu. Vepřové sádlo je pro výrobu mastí ideální vzhledem ke svým výborným promašťujícím schopnostem. Kromě toho také závisí na samotném složení masti. V ideálním případě je pro výrobu masti využita vyvážená kombinace mnoha léčivých bylin, které se ve svých účincích vzájemně podporují. Někteří výrobci do svých mastí přidávají i pravý včelí vosk, který má výborné ochranné a hydratační schopnosti. I tím se totiž zvyšuje kvalita masti.
Základem všech mastí je kvalitní čištěné vepřové sádlo.
Mast neobsahuje konzervanty ani umělá barviva.