Je výborným pomocníkem při tzv. mokvavých ekzémů. Šalvějová mast velmi dobře pomůže při zapařeninách a opruzeninách (včetně tzv. „vlka“), tato mast má totiž vynikající regenerační účinky.
Co tvoří šalvějovou mast?
Každá mast má dvě základní složky: masťový základ a účinnou látku (bylinný základ). Masťovým základem se rozumí tuky a oleje různých původů. Ne každý olej či tuk je ale vhodným základem do mastí. Obecně se za jeden z nejkvalitnějších základů do mastí považuje neškvařené čištěné vepřové sádlo. Proč je pro výrobu mastí ideální? Svým složením se podobá lidskému tuku, velmi dobře se vstřebává do pokožky a zároveň je kvalitním nosičem léčivých látek, které jsou obsaženy v bylinách. Čištěné vepřové sádlo se používá k léčbě různých dermatitid, protože na něj nejsou známy alergie. V současnosti se tradiční základy mastí nahrazují různými uměle vytvořenými látkami, neškvařené čištěné vepřové sádlo je pro své vlastnosti přesto ve výrobě mastí nenahraditelné.Bylinným základem šalvějové masti je šalvěj lékařská (Salvia Officinalis), lidově známá také jako babské ucho. Šalvěj je silně aromatická bylina, která roste na slunných místech. Šalvěj lze označit jako polokeř, který dorůstá až do výšky okolo 70 cm. Květy jsou modrofialové, listy mají nachovou barvy. Původně rostla šalvěj v oblasti Malé Asie, okolo 9. století se dostala i k nám.
Ze šalvěje lékařské se užívá především natě a listů – ty se sbírají od května do června. Šalvěj se vyznačuje řadou léčivých látek: silice, diterpénové hořčiny, taniny, triterpenoidy, pryskyřice, flavonoidy, estrogenní látky, saponiny a vitamíny skupiny B a P. V léčitelství i kosmetice se využívá tato bylina hlavně pro svoje stahující a protizánětlivé účinky.
Účinky šalvějové masti
Šalvějová mast se vyznačuje velmi dobrými regeneračními účinky, proto představuje tato mast velkého pomocníka při ošetřování mokvavých ekzémů. Šalvějová mast pomůže při zapařeninách i opruzeninách (včetně tzv. „vlka“).
Dále je vhodné používat šalvějovou mast na nehojící se rány.
Jak užíváme šalvějovou mast?
Správná aplikace masti pomáhá zvyšovat jejich následný účinek. Před použitím šalvějové masti se proto doporučuje postiženou partii omýt vodou bez mýdla a dobře vysušit. Mast se nanáší v tenké vrstvě na pokožku tak, aby neucpala póry.
Šalvějovou mast používáme 2-3x denně (nebo dle aktuální potřeby), jemnou masáží ji vtíráme 2 až 3 minuty do pokožky. Mast by se měla skladovat při teplotách 5-25 °C.
Jak vybrat kvalitní šalvějovou mast?
Na trhu je řada šalvějových mastí, přesto se jejich složení a následně i kvalita může výrazně lišit. Vždy totiž záleží na samotném výrobci masti. V široké nabídce produktů nemusí být lehké poznat kvalitního výrobce, přesto nám mohou při výběru masti pomoci následující tipy: kvalitní výrobce mastí má většinou dlouholeté zkušenosti s jejich výrobou. Využívá pouze osvědčené receptury mastí, které často dědí z generace na generaci. Osvědčený výrobce mastí používá do svých produktů pouze takové byliny, jejichž kvalitu může garantovat. V neposlední řadě nám při výběru může napovědět i nabízený sortiment mastí – výrobce, který bylinám skutečně rozumí, má většinou širokou nabídku bylinných mastí.
Kvalitní mast se dále pozná již podle zmiňovaného masťového základu. Vepřové sádlo je pro výrobu mastí ideální vzhledem ke svým výborným promašťujícím schopnostem. Kromě toho také závisí na samotném složení masti. V ideálním případě je pro výrobu masti využita vyvážená kombinace mnoha léčivých bylin, které se ve svých účincích vzájemně podporují. Někteří výrobci do svých mastí přidávají i pravý včelí vosk, který má výborné ochranné a hydratační schopnosti. I tím se totiž zvyšuje kvalita masti.
Základem všech mastí je kvalitní čištěné vepřové sádlo.
Mast neobsahuje konzervanty ani umělá barviva.
vhodná kombinace: Antipot